Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

karbon TEMİZLEME

Motorun güç kaybetmesinin başlıca nedenleri arasında tanımlanmamış yanmadan dolayı karbon atıklarının oluşumu yer almaktadır. Hareket motordaki yanma sonucu oluşur.Her litre yakıt, motor hareketi için sadece %25 güç üretmektedir, %75' i ise ısı,gaz ve katı maddelere dönüşmektedir. Bu oluşan maddelerin biride karbon atıklarıdır. Bu katı maddeler,yakıt yakma ve yanmanın gerçekleştiği silindirlerde birikmektedir. Sonrasında egzoz sistemine,EGR valfine,partikül filtresine,turboya ve katalizöre bulaşmaktadırlar.Zamanla bu durum tıkanmalardan dolayı performans eksikliğine, yüksek tüketime ve sonuç olarak bir takım zararlara yol açmaktadır.

Yanma odası motorun en önemli yeridir.Burada yakıt yakılmakta ve güç oluşmaktadır. Fakat aynı zamanda katı atıkların en çok biriktiği yerdir ve belirli bir yoğunluktan sonra,en iyi performansı önlemeye yol açmaktadır.Bunun en temel nedeni ise egzoz sisteminde birikmiş olan katı atık maddeleridir.Uyarı ışığı yanma odasındaki 1.5cm den fazla oluşan atık için yanmaya başlar ve bu atık tabakası motor arızasına yol açabilecek kadar kalındır.Aynı zamanda bu miktardaki atık oluşumunun vanaların kapanmasına engel olacaklarını ve böylece motorda güç ve performans kaybının oluşacağını söyleyebiliriz.

Karbon atıklarının nerede ve ne miktarda bulunduklarına dayalı olarak temizleme işleminden sonra faydalarını ve farklılıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

*%20’ye kadar yakıt tüketimi
*%30’a kadar performansın artması
*Daha iyi kompresyon
*Her silindirin kompresyon değerlerinin orjinal haline dönmesi
*Gaz pedalının hassasiyetinin artması
*Daha fazla tork
*Daha iyi motor esnekliği(özellikle sollamalarda)
*Daha düşük viteslerde daha az titreme
*Yüksek hızda daha sessiz motor sesi
*Siyah dumanın azaltılması
*Egzoz emisyonunun azaltılması
*Boş viteste bile titreşimin azalması
*Motor sesinin azalması
*Daha iyi performans
*Otomatik araçlarda daha yumuşak vites geçişi
 

Karbon atıkları ne kadar sıklıkla temizlenmelidir?

İlk olarak 15-20.000 km'den sonra yapılmalıdır. Yeni bir araçta ilk 15.000 km'den sonra oluşumuna ince de olsa başlamış olan karbon atıklarını, düzenli gerçekleştirdiğimiz temizleme ile arındırabiliyoruz ve böylece aracın vadesini uzatıyoruz. Fakat aracınız biraz yıllanmışsa ve 20.000km'den fazla ise, yanmadan oluşan atık kalıntıları belirli bir kalınlığa ulaşmış bulunmaktadır.Her ne kadar ciddi hasarlara yol açmamış olsalar bile, kapsamlı bir şekilde dekarbonizasyon yapılmasını şiddetle tavsiye ederiz. Dekarbonizasyon her 15-20.000 km'de yapılmalıdır ve diğer öğeler gibi bakımın içine dahil edilmelidir.